Kam pre boha chce vedenie SME utiecť?

Autor: peter matis | 15.10.2014 o 18:30 | (upravené 16.10.2014 o 0:14) Karma článku: 7,95 | Prečítané:  2275x

Donedávna bolo na Slovensku všetko super. Vďaka privatizácii, reformám a využívaniu lacnej pracovnej sily, prišlo pár Slovákov k imaniu, o ktorom sa im ani nesnívalo. Tomu zvyšku sa o životnú úroveň starala lacná ázijská práca. Napriek stále komunistickým platom si tak mohli kúpiť kvantum vecí, o ktorých sa im za komančov tiež ani nesnívalo. V najlepšom z možných svetov nám idylku všeobecnej prosperity kazil iba Fico a jeho rozmaznaný volič. Tak nejak sa nám to zdalo.

Deprimujúcu neistotu v redakcii SME vystriedala trpká istota. Nie sú prví ani poslední, koho privatizácia a viditeľná ruka brutálnej konsolidácie vyfackala. No kým tie zauchá znášali iné odvetvia, oni písali ódy na reformy, volný trh a deregulácie. Nadbytočným ľudským zdrojom odporúčali flexibilitu, rekvalifikáciu no hlavne nereptať, pretože nikdy SME sa vraj nemali lepšie.

Spoluvytvorili tak systém, v ktorom je málokto schopný samostatnosti. Systém, ktorý sa nedokáže postarať o svojich členov. Systém, kde je kreatívna práca pod vlastnou kontrolou možná len s extrémnou obetou, a pre väčšinu iba utópiou. Systém, v ktorom je 99% ľudí odkázaných na pôžičku, akcionára, investora, filantropa... na oligarchiu.

Zaujímalo by ma, kam sa chce v tomto prostredí, po hromadnej výpovedi redakcia SME zašiť? Iste, o požiadavkách trhu práce písali veľa, vybrať si správnu rekvalifikáciu pre nich určite nebude problém. Niektorí z nich asi skôr uvažujú o založení internetového média, na ktorom by sa opäť mohli pustiť do boja za férový kapitalizmus, proti komunistickej fatamorgáne.

Obávam sa len, že proti etablovanej značke, dostupnej v každom novinovom stánku, budú mať boj o tú istú cieľovku nesmierne ťažký. Spoliehať sa môžu akurát na tých inteligentnejších a krajších čitateľov - na voličov SDKU. A ak by nakoniec predsa len uspeli, PENTA alebo Babiš opäť sprivatizujú všetko, čo vytvoria... pred volným trhom proste nikam neujdeš.

Skutočne by som SME odídencom prial úspech, no myslím si, že v tejto situácii ich výpoveď nedáva zmysel. Je skôr výrazom ničím nepodloženého optimizmu alebo fatalizmu. Čo keby prestali baliť ceruzky a zobrali si príklad z ich starých rodičov? Ak budú skôr či neskôr čeliť tomu istému problému, prečo sa nezjednotia teraz, nebránia svoju prácu, môj blog a slobodu média, ktorému už obetovali kus života? Ak po dlhoročnom budovaní kapitalizmu zabudli, ako sa súdržnosťou, štrajkom a okupáciou autoritatívnemu vedeniu odporuje, chalani z Priamej akcie im to radi pripomenú.

Je však možné, že chlapsky uprednostnili riziko podnikania, lebo im je verejná demonštrácia solidarity nepríjemná. Možno sa obávajú, že by ich kolegovia z Hospodárskych Novín a nového Trendu rozniesli na kopytách... veď  kto by chcel byť dnes za komunistu? Je možné, že ich libertariánske think tanky INEKO a INESS (ktorých si mimochodom tiež platí PENTA, čo ich reputácii nijako neuškodilo) nadobro presvedčili, že odborárčenie príliš škodí ekonomike a rastu HDP.

Nuž v takom prípade, tým, čo v PENTA mediách ostanú, blahoželám. Bude sa im výborne písať. Nový majiteľ im kúpi nové laptopy. Vo velebení volného trhu a malého či jednoduchého štátu ich Haščák bude vehementne podporovať, "reaganomics" je to totiž v jeho záujme. Pre mladých možno dokonca pribudne anarcho-kapitalistická príloha o bitcoinoch... bude to skvelé.

A tým, čo sa vyberú do pravicového undergroundu, prajem trpezlivosť pri skladaní ložísk v nemeckej automobilke a výdrž pri investigatívnom googleni, potom, čo im večer zaspia deti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Dominik Dán o knižnom trhu: S mafiánskymi praktikami som sa nestretol

Najčítanejší spisovateľ má so slovenskými podnikateľmi zlú skúsenosť.

SVET

Café Európa: Ako dopadne Európa po francúzskych voľbách

Francúzsko má nového proeurópskeho prezidenta.


Už ste čítali?