Sex bez lásky

Autor: peter matis | 22.10.2014 o 11:24 | (upravené 22.10.2014 o 14:13) Karma článku: 5,00 | Prečítané:  1554x

Po tom, čo sa Penta verejne prihlásila už aj k sponzorovaniu .týždňa, puklo srdce nejednému antikomunistovi. Nejde síce o veľkú sumu, no pre množstvo ľudí, ktorých detaily príliš nezaujímajú, bude časopis .týždeň navždy spojený s oligarchiou. Vznikla tým potencionálna hrozba, že po politickej pravici Gorila zloží reputáciu aj tej novinárskej pravice.

Promptne sa najhoršiemu snažil zabrániť Štefan Hríb, keď vo svojom vyhlásení ráznym spôsobom ujasnil, že Penta jeho časopis nevlastní, a nijako jeho obsah neovplyvňuje. V tomto bode sa Hríbovej sebaobhajobe dá úplne veriť. Problém však je, že je úplne irelevantná. Kto pozná, akým spôsobom propaganda v spoločnosti, hlásiacej sa k slobode slova funguje, mi určite dá za pravdu.

Vtip je v tom, že Jaroslav Haščák .týždňu témy určovať nemusí. Časopis .týždeň propaguje Haščakove témy bez toho, aby mu ich oligarcha musel diktovať. Dobrovoľne, z vlastného presvedčenia.

Aké témy Penta pokladá za najužitočnejšie nie je ťažké zistiť. Stačí na to pohľad do jej sponzorského portfólia, kde sa dajú ňou podporované projekty rozdeliť do dvoch väčších skupín. V tej zaujímavejšej nájdeme politicky jasne vyprofilované subjekty. Ide o silne pravicové a ekonomicky liberálne inštitúty a médiá, ktorých spoločnou črtou je evanjelizácia Slovenska neoliberálnou ideológiou volného trhu.

Teda maximálny výpredaja štátneho majetku a minimálne dane. Malý, v konečnom dôsledku slabý a "ohybný" štát, vďaka čomu sú jeho politickí reprezentanti závislí na privátnych peniazoch. Penta vie, čo je pre ňu dobré a vie, kde si to môže kúpiť.

Podľa Hríba však máme byť kľudní, lebo Penta nie je stelesnením zla. Čo je samozrejme tiež pravda, ak by sme Haščáka porovnávali s Hitlerom. Upokojiť nás má, že finančná skupina nepodporuje len libertariánov, ale aj imidžu prospešné charitatívne organizácie a vzdelávanie - pripomenul Hríb. A nie hocaké vzdelávanie. Keď Haščák nakúpil tisíc kusov časopisu .týždeň "vyslovil želanie, aby sa tieto výtlačky distribuovali na najlepšie stredné školy. Toto želanie (redaktori týždňa) radi zrealizovali."

Vidíme teda, že Haščák nie je len žralok, vie byť aj zodpovedný. Veľmi dobre si uvedomuje, že nastávajúca politická elita musí mať na interpretáciu spoločenskej reality v hlavách ten správny manuál. Texty libertariánskych inštitútov v dôveryhodnom médiu im najlepšie pomôžu, aby aj oni po vstupe do profesionálneho života vedeli písať články s vyhovujúcou témou, bez toho, aby im ich tvorca DPH musel diktovať. Pri čom budú slobodní, asi ako bitcoini v jeho digitálnej peňaženke.

Pre mňa najúsmevnejším momentom Hríbovho vyhlásenia bola stať, kde popisuje užitočné stretnutia s Haščákom, v ktorých by ďalej rád pokračoval:

"S Jaroslavom Haščákom som sa (...) viackrát stretol osobne. Vždy to boli veľmi otvorené rozhovory, v ktorých bolo obom stranám jasné, kde stojíme (...) Za neprekročiteľnú hranicu sme si na začiatku definovali akékoľvek očakávania Penty smerom k obsahu .týždňa."

Živo si ich prvé stretnutie viem predstaviť. Mohlo vyzerať ako rande, na ktorom ženatý muž svojej milenke vysvetľuje: "Počúvaj drahá, máme síce spoločný záujem, ale je tu hranica. Vieš, ja mám rodinu. Nič si teda nesľubuj, nečakaj odo mňa žiadne city, medzi nami ide iba o... biznis."

Časopisu .týždeň sa samozrejme kritický postoj voči Pente nedá uprieť. No zaujímalo by ma, či im niekedy napadlo, že peniaze, ktoré od tejto korporácie zobrali, mohli byť zarobené práve činnosťou, za ktorú ju najtvrdšie kritizovali? Teda korumpovaním slovenských demokratických inštitúcií. Ak si navyše uvedomíme, že Penta či Babiš nie sú iba patologické výnimky, ale najúspešnejšie živočíšne druhy v systéme ktorý propagujeme, máme vôbec právo ich kritizovať?

V USA dnes politici legálne vopred podpisujú záväzky s oligarchiou, od ktorej berú peniaze bez obmedzenia sumy. Na príklade TTIP vidíme, ako si biznis s vylúčením verejnosti píše zákony sám pre seba. Nemusí to dlho trvať, na Slovensku sa tiež môžu zmeniť zákony, takže nič z toho, čo Penta alebo J&T dnes robia, už nemusí byť ilegálne. Za čo ich budeme kritizovať potom? Za porušovanie morálky?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

V SNS vyčkávajú na Danka a mlčia, viaže ich zákaz zhora

Andrej Danko nezvládol situáciu, SNS na vstup do koalície nemala. Myslí si to jej bývalý člen Rudolf Pučík, ktorý Danka do politiky dostal.

DOMOV

Horúčavy končia, príde ochladenie aj dážď

Meteorologická jeseň sa začína už prvého septembra.

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

Pásy s výbušninami zastrelených mužov boli atrapami.


Už ste čítali?