Sloboda prejavu má svoje hranice

Autor: peter matis | 12.1.2015 o 8:32 | Karma článku: 8,83 | Prečítané:  2327x

Podľa lídrov slobodného sveta sa právo karikaturistov na zneuctenie uctievaného zdá byť nespochybniteľné a evidentné. Akoby to iba náboženský fanatici nedokázali pochopiť. Autocenzúra v Charlie Hebdo však dokazuje opak. Existujú témy a spôsoby, kde aj pre politické elity každá sranda končí.

Je zreteľné, že v Európe a Amerike vznikol priestor s historicky bezprecedentnou slobodou myslenia a vyjadrovania, no mediálny rozruch okolo atentátu na redakciu Charlie Hebdo o našom kontinente vytvára trochu zidealizovaný obraz.

Sloboda vyjadrovania má aj v západnom svete svoje jasné hranice. Poslednou a neprekročiteľnou hranicou by malo samozrejme byť, nevyjadrovať sa pomocou zbraní. Avšak pred ňou nájdeme niekoľko iných limitov pre slobodu slova, a nemyslím pri tom iba na spovedné tajomstvo, zákaz prejavu sympatii k "nepriateľom západnej civilizácie" (CNN), či efektívne informovanie verejnosti o skutočnom pozadí a motiváciách pri rozhodovaní jej politických reprezentantov (Wikileaks).

Jeden z limitov slobody vyjadrovania svetu nedávno predviedla londýnska polícia. Ako konzument si môžete pred obchodom rozložiť stan a tri dni čakať na nový iPhone, no urobiť pred londýnskym parlamentom to isté na podporu demokratického prejavu je absolútne zakázané. Skúste to, polícia vám okamžite stan strhne a pri najpasívnejšom pokuse o odpor budete zatknutý. Na vlastnej koži si to v októbri mohli vyskúšať aktivisti z hnutia Occupy Democrasy.

Omnoho prozaickejšiu lekciu o európskych limitoch vyjadrovania predviedol samotný satirický týždenník Charlie Hebdo, čo v kontexte posledných dní vyznieva trochu ironicky, keďže sa práve z neho stáva ikona, ochotná svoju slobodu prejavu brániť až za hrob.

Maurice Sinet, jeden z najznámejších karikaturistov nešťastného týždenníka, v roku 2008 publikoval kresbu zobrazujúcu Jeana Sarkozyho, syna francúzskeho prezidenta. Reagoval ňou na mediálnu správu o tom, že Jean Sarkozy, kvôli sobášu so židovkou Jessicou Darty, dedičkou jedného z najväčších predajcov spotrebnej elektroniky vo Francúzku, konvertuje na judaizmus. Ku karikatúre ešte pridal ironický komentár "V živote to dotiahne ďaleko, toto chlapča".

Nasledoval výhražný list od Židovskej obrannej ligy s vetou: "20 centimetrov nerezovej ocele do bachora, to by malo bastarda naučiť zastaviť sa a myslieť." Prezident Sarkozy sa tiež nechal počuť, že sloboda slova má svoje limity. Sinet, známy skôr pod umeleckým menom Siné, bol pred súdom obžalovaný z podnecovania rasovej neznášanlivosti. Nepodržal ho ani Philippe Val, vtedajší šéfredaktor Charlie Hebdo. Taktiež ho obvinil z antisemitizmu a dal mu padáka. Výpoveď pre opovážlivého karikaturistu podporila aj významná časť francúzskych intelektuálov, medzi inými aj filozof Bernard-Henry Lévy.

Pre občianskeho aktivistu, či karikaturistu z toho plynie nasledovné ponaučenie. Smieš sa navážať do vybraných menšín na okraji spoločnosti, no musíš rátať s tým, že ak sa tieto menšiny cítia byť príliš marginalizované a bez efektívnych právnických kontaktov, siahnu po extrémne nesystémovom riešení. Môžeš si uťahovať z náboženstiev, politických ideológií alebo ich reprezentantov, no ak vážnym spôsobom zasiahneš politické záujmy ekonomickej moci, urážaš posvätné a prekračuješ červenú čiaru tolerovaného prejavu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

V SNS vyčkávajú na Danka a mlčia, viaže ich zákaz zhora

Andrej Danko nezvládol situáciu, SNS na vstup do koalície nemala. Myslí si to jej bývalý člen Rudolf Pučík, ktorý Danka do politiky dostal.

DOMOV

Horúčavy končia, príde ochladenie aj dážď

Meteorologická jeseň sa začína už prvého septembra.

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

Pásy s výbušninami zastrelených mužov boli atrapami.


Už ste čítali?